Budowa warszawskiego parkingu Park & Ride z wykorzystaniem oprogramowania PLATEIA i AUTOPATH

Michał Gal to utalentowany i obiecujący inżynier budownictwa drogowego w firmie MT Projekt, który podzielił się z nami innowacyjnym projektem parkingu stworzonym za pomocą oprogramowania PLATEIA. Oprócz projektowania infrastruktury drogowej, Michał odpowiada za wprowadzanie do firmy nowych rozwiązań programowych, począwszy od testowania funkcjonalności i zakupu oprogramowania, aż po szkolenie pracowników w zakresie obsługi nowych produktów.

Projektowanie z PLATEIA

W 2015 roku, kiedy firma stanęła w obliczu pilnej potrzeby szybszego oprogramowania do projektowania dróg z powodu dużej liczby projektów, Michał zaczął korzystać z oprogramowania firmy CGS Labs – oprogramowania PLATEIA. To spełniło ich oczekiwania i wciąż z niego korzystają.

Obecnie realizują około czterdziestu równoległych projektów, takich jak budowa dróg lokalnych i regionalnych, skrzyżowań, rond, parkingów, chodników dla pieszych i wiele innych. Najnowszym z nich jest projekt parkingu „Park & Ride”, którego głównym celem było wybudowanie ponad dwustu miejsc parkingowych, wyposażonych w stacje ładowania dla samochodów elektrycznych i stojaki na rowery. Ponadto, projekt ten obejmował układy drenażowe, plany infrastruktury publicznej i plany oświetlenia.

Wyzwania podczas budowy Parkingu Park & Ride z zielonymi przestrzeniami i stacjami ładowania dla samochodów elektrycznych

System Park & Ride to połączenie transportu publicznego i prywatnego, które umożliwia użytkownikom dotarcie do ważnych punktów na obrzeżach miasta lub głównych „wlotów” do miasta własnym samochodem, a następnie kontynuowanie podróży do centrum miasta za pomocą transportu publicznego. Ten system ma wiele zalet, takich jak zwiększenie wykorzystania transportu publicznego i zmniejszenie ruchu w centrum miasta, co może prowadzić do różnych problemów, takich jak korki uliczne, zanieczyszczenie środowiska i brak miejsc parkingowych. Ponadto, może pomóc ludziom zaoszczędzić pieniądze, ponieważ miejsca parkingowe w centrum miasta mogą być drogie i mało dostępne.

Podczas tego projektu napotkano trzy główne wyzwania inżynieryjne. Pierwszym wyzwaniem było umieszczenie tak dużej liczby miejsc parkingowych w stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Rozwiązali to, próbując opracować kilka możliwości i używając oprogramowania CGS Labs AUTOPATH do analizy tras przejazdu, aby sprawdzić, czy pojazd może wjechać na miejsce parkingowe.

Kolejnym wyzwaniem było zapewnienie, aby określony procent obszarów zielonych był uwzględniony podczas planowania parkingu. Parkingi z trawą i drzewami nie tylko wyglądają lepiej i są bardziej przyjazne dla środowiska, ale także mogą pomóc w pochłanianiu dwutlenku węgla, zapewnieniu cienia i zapobieganiu powodziom.

Trzecie wyzwanie, któremu musieli sprostać, to odprowadzenie wody z parkingu. W Polsce teren jest zazwyczaj bardzo płaski, co oznacza, że różnice wysokości są bardzo małe, co utrudnia projektowanie układu odprowadzania wody. Oprogramowanie PLATEIA pomogło im w tym bardzo, umożliwiając tworzenie bardzo dokładnych cyfrowych modeli terenu. Do tego celu wykorzystali drony do rejestrowania istniejącego terenu i tworzenia chmur punktów. Następnie, na podstawie tych danych, stworzyli model terenu, który pomógł im skonstruować poziomy układ i pionowy profil i określić, jak woda będzie odprowadzana i zbierana.

Plateia – program do automatyzacji procesu tworzenia modeli terenu, poziomych i pionowych przekrojów, ułatwiający pracę i oszczędzający czas

Dodatkowo, Michał podkreślił wszystkie funkcje, które pomagają w automatyzacji procesu tworzenia modeli terenu, poziomych i pionowych przekrojów. Pracując nad wieloma podobnymi projektami, bardzo docenia funkcję MAKRO, która automatyzuje tworzenie i edycję przekrojów, znacznie przyspieszając proces projektowy. Pozwala ona również na tworzenie biblioteki typowych przekrojów zgodnych z wytycznymi planistycznymi kraju i ich wykorzystanie w dowolnym projekcie. Są bardzo zadowoleni z możliwości dzielenia się biblioteką z członkami zespołu. Więcej o poleceniu Makra przeczytasz w tym artykule.

Ponadto, Michał wyraża podziw dla funkcjonalności rysowania i projektowania samego programu. Podkreśla dobrze zaprojektowane karty i ich „przyjazność” dla użytkownika:

Użytkownik od razu wie, gdzie szukać polecenia!

Firma MT Projekt odnotowała znaczny wzrost w ostatnich latach, a Michał Gal zauważa, że łatwo może przekazać wiedzę na temat korzystania z PLATEIA swoim pracownikom w krótkim czasie. Największą zaletą dla niego i jego zespołu jest łatwość obsługi PLATEIA, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Co więcej, program ten działa z platformami BricsCAD, AutoCAD i AutoCAD Civil 3D, co czyni go jeszcze bardziej wygodnym.

Według Michała projektowanie z PLATEIA może również zaoszczędzić dużo czasu podczas nadzoru nad terenem dzięki „dokładnemu” połączeniu między rysunkiem a rzeczywistą sytuacją na placu budowy.

Jeśli masz wiele projektów naraz, oznacza to, że musisz często odwiedzać teren. Ale jeśli twój projekt został stworzony z PLATEIA, otwierasz rysunek i wszystko jest jasne!

Projekty referencyjne firmy MT Projekt